پوشاک و پاپوش بانوان ترکمن

پوشاک و پاپوش بانوان ترکمن

پوشاک و پاپوش بانوان ترکمن

 

لباس‌های زنان‌ ترکمن‌ بسیار متنوع است‌. این‌ نوع‌ تنوع‌، علت‌ و فلسفه‌ خاصی‌ دارد که‌ با دوره‌های‌ سنی‌ آنان‌ مرتبط است‌. پوشاک آن‌ها به لحاظ برش، ساده ولی چشم‌گیر است. خصوصا دوخت‌های تزیینی موجود بر روی آن‌ها شگفت‌آور است.

 

پوشاک آن‌ها عبارت است از کلاهی با ابهت، پیراهنی با برش ساده، شلوار، قبا، روسری، جوراب و کفش که در ‌چهار قسمت موردبررسی قرار می‌گیرد:

 

الف‌ – تن‌پوش‌ها:

– کؤینک‌(Köýnek):
زنان‌ ترکمن‌ پیراهن‌های ‌ابریشمین‌ می‌پوشیدند (البته امروزه از جنس الیاف مصنوعی تولید می‌شود) که‌ غالبا به‌ رنگ‌ قرمز تمشکی بوده و گاهی جلوه‌ای تابان داشت و «قیرمیز کؤینک‌» (Gyrmyz K.) نام‌ داشت‌.  پیراهن‌، دارای الگوی ساده‌ای است و شامل سه‌ قسمت‌ بود‌: ینگ‌ Ýeňیا آستین‌، یان‌(Ýan) یا پهلو و آشیری‌  Aşyry یا دامن.‌

 

در این پیراهن از نوارهای پارچه‌ای باریک (در حدود 33 سانتی‌متر) به‌منظور تحکیم دوخت استفاده می‌شد که به این منظور تکه‌های مثلثی شکلی را در میان تکه‌های مستطیل شکل دامن لباس جای‌داده که در این صورت تن‌پوش پرچینی را که در قسمت پایین گشاد می‌شد، ایجاد می‌کرد. به‌بیان‌دیگر، دامن لباس از زیر بغل تا پایین (در پهلو) به‌تدریج گشاد می‌شد. سرآستین‌ها و چاک یقه (که برای شیر دادن به‌اندازه کافی باز بود) سوزن‌دوزی می‌شد.

 

 

ردیف‌های سکه که در اوایل این قرن در جلو پیراهن  دوخته می‌شدند تا سال 1349 شمسی منسوخ شدند

 

ارتفاع این لباس تا بیست سانتی‌متری پاشنه پا است. لذا حاشیه‌دوزی مفصلی که در پایین شلوار قرار دارد که قابل رویت است. بر روی پیراهن، ‌شال‌ یا کمربندی‌ بسته‌ می‌شد. دختران‌ از کمربندی‌، آراسته ‌به‌ دانه‌های‌ کوچک‌ و ریز تسبیح و یا منجوق‌ استفاده‌ می‌کردند که‌«مونجوق‌ غوشاق‌» (Monjuk Guşak) و یا «هنجی غوشاق» نامیده‌ می‌شد.

 

یقه‌ پیراهن‌ را با «گل‌ یقه‌» (Gül Ýaka) می‌آراستند. «بوقاو» (Bukaw) سینه‌ریز نقره‌ای‌ درشتی‌ بود، که‌ از گردن‌ می‌آویختند.

 

– چابیت‌ çabyt:
قبا و یا بالاپوشی‌ بود که تا همین اواخر توسط طوایف «یموت»  در مراسم رسمی پوشیده می‌شد.

 

نوع مخمل و ابریشم دارد و آستردار است. نوع مخمل آن، دارای آستین‌های کوتاه و کمربند است. در قسمت جلو باز گذاشته می‌شود تا اینکه تزیینات داخل آن (مانند گل‌دوزی و جلوه‌های ماشینی) دیده شود. نوع دیگر آن، از ابریشم راه‌راه قرمز است، داری سرآستین و آستین‌های بلند است. قد آن بلند و تا بالای ساق پا است و دو طرف آن راسته و آزاد است. یقه‌ای ساده و بدون برگردان دارد.

 

گشادی آستین آن متوسط است و از زیر بغل به‌طرف مچ باریک می‌شود. در زیر بغل قبا زایده‌ای سه‌گوش دارد که از جنس پارچه قبا نیست و گاهی برای زیبایی اضافه می‌شود. از قسمت کمر به‌طرف پایین کمی گشاد می‌شود و در دو پهلوی آن چاک دارد. در قسمت مچ آستین، اطراف یقه و کناره‌های آن در جلو سینه تا انتهای دامن و اطراف آن و همچنین در اطراف چاک پهلو نقش‌بندی مفصلی انجام می‌شود که این روزها مختصر شده است. طوایف «تکه»، زرد طلایی و آبی را هم با حاشیه‌دوزی دستی متضاد به کار می‌برند.  زنان ترکمن آن را‌‌ بر روی پیراهن‌ می‌پوشیدند.

 

جبه:
در هوای سرد، زنان بر روی پیراهن خود بالاپوشی گشاد و جلو باز می‌پوشند که جبه، نامیده می‌شود و از پوستین نیم‌تنه و یا بلند هم استفاده می‌کنند.

 

 

نیم‌تنه:
دختران‌ برای‌ دوران‌ عروس‌ شدن‌ نیم‌تنه‌ مخصوص‌ تهیه‌ می‌دیدند که‌ پر از سوزن‌دوزی و آویزه‌هایی‌ از سکه ‌و  پولک‌های‌ نقره‌ بود.
پسران و دختران نیم‌تنه‌ای داشتند که بر پشت آن زیورهای مختلفی به شکل‌های سپر و تیرکمان آویزان بود.

 

بوقو Buqaw:
یقه کلفتی که با آویزه‌هایی به هم متصل و یا یک لوزی تزیین‌شده به نام «گنجوک» گلو را می‌پوشانید که در قرن بیستم میلادی به یقه بزرگ قپِاقه‌ای (گول یقه) تبدیل شد که یقه لباس را می‌بندد.

 

ب‌ – شلوار:

– بالاق‌ Balak:
شلوار زنان ترکمن لیفه‌ای است و نسبت به سایر شلوارهای سنتی زنانه در ایران، میان ساقی گشادتر دارد. دم پای دو ساق آن تنگ است و ‌سوزن‌دوزی‌ مفصلی دارد، که‌ در قدیم تزیینات به‌کاررفته شامل، دو ردیف پهن از نقش‌مایه‌های متضاد با حاشیه‌های باریک‌تر بود. سوزن‌دوزی‌ها، به‌ اسامی‌ گوناگونی ‌خوانده‌ می‌شد، ازجمله: دویه‌ کله‌ (سر شتر)، سکدیرمه‌ چویچه‌ (نقش جوجه)، واخ آرمان، ایکی‌حورمان‌ و …،‌ که‌ به‌ ترتیب‌ از پایین‌ تا نزدیکی‌ ساق پا را تشکیل‌ می‌داد. علاوه بر این نقوش، از قوش قانات (بال پرنده)، قویماق، تکه نقش، موی نقش (نقش عقرب) و بوستانی را نیز به‌کاربرده‌اند.

 

جنس و رنگ پایین شلوار مخصوص است. درحالی‌که بالای آن را از جنس کرباس و یا متقال و به رنگ سفید تهیه می‌کنند. شلوار به‌گونه‌ای فراهم می‌شود که قسمت بالایی و نخی آزاد آن را، بتوان پس از پاره شدن از پارچه حاشیه‌دوزی پایین شلوار جدا کرد. این حاشیه‌های پاچه شلوار، به‌طور جداگانه به‌عنوان جهیزیه دوخته می‌شوند و برخی چهل سانتی‌متر پهنا دارند که به سمت قوزک‌ها گشاد می‌شوند برش شلوارهای زنانه، همسان برش شلوارهای مردانه است، اما با شلوارهای مردانه این تفاوت را دارد، که پایین آن تنگ است و به پاها می‌چسبد. در پایین پاچه‌های شلوار، نوار سیاهی به پهنای 1-5/1 سانتی‌متر می‌دوزند که «بالاک یوب» نام دارد.

 

ب‌ – پیشانی‌بند، سربند و روسری:‌

– بؤروک‌ Börük یا عرقچین‌:
روی‌ این‌ کلاه،‌ گرد و صاف (بدون‌ برجستگی) بود و دختران‌ آن‌ را با زینت‌آلات‌ نقره‌ای‌ من‌جمله‌ پولک‌ها می‌آراستند. دختران‌ غالبا بؤروک‌ را بر سر گذاشته‌ و از روسری‌ استفاده‌ نمی‌کردند

 

 

 

 

این کلاه به نام‌های «تاسه گ» و «تاخیه» نیز معروف است. دختران موهای خود را به‌صورت چهار رشته می‌بافند که دو رشته جلو و دو رشته  پشت آنان می‌افتد.

 

– توپبی‌ (Topbi):
وقتی دختر ترکمن‌ عروسی‌ می‌کرد، به‌جای‌ بؤروک‌ یا کلاه‌ دخترانه‌، از پیشانی‌بند، استفاده می‌کند که به رنگ قرمز و نشانه شادی است. این پیشانی‌بند در نزد طوایف‌ و قبایل‌ گوناگون‌ بانام‌های‌ آل دانقی، توپبی‌، هاساوا (Hasawa) و… شهرت‌ داشت‌.

 

سربند زن متاهل، پیشانی‌بندی با نقش نارنج و ترنج است، (آلدنی) که به‌دقت تاشده و در جلو گره می‌خورد که توسط سربندی (یغلیق،Yagliq) ابریشمی با نقوش چهارگوش که نقش (یاشماق یا روبنده) را برای احترام به مردان بزرگ‌تر دارد، آراسته می‌شود. در گذشته این سربند، زیر پیشانی‌بندی که در پشت با دنباله‌های آویزان گره می‌خورد، پنهان می‌شد.

 

این سربند را که اساس الگوی آن یک ذوزنقه است، از نی‌های به‌هم‌پیچیده تهیه‌کرده و روی آن را با استفاده از پارچه ابریشمی به رنگ زرشکی، قرمز و به‌صورت شلوغ و چین‌دار پیچیده می‌شود و یک‌طرف آن دنباله پارچه بلند دارد.

 

روی این کلاه، بنا به محل استفاده آن زیورهای نقره‌ای و زری فراوانی پوشیده می‌شود، گاهی در مواقع عروسی، نیم تاجی مزین به جواهر بر روی آن نصب می‌شود.

 

فلسفه استفاده از این نوع کلاه‌های بلند زنانه را در راز و رمز روزهای نبرد و جنگ باید جستجو کرد. این سربند  گاهی با پلاک مستطیل نقره‌ای شکل خمیده‌ای در جلو (اغمه،Egme) و دسته‌هایی از پلاک‌های متصل کوچک‌تر (اوورمه، Owurme) توسط طوایف تکه طی دهه پنجاه این قرن استفاده می‌شد. این سربند را در طوایف  تکه «سُمَق» و در ایرساری «بُغمک» و در گذشته در یموت «خسبه» می‌نامیدند.

 

سربند ساخته تکه به‌طورکلی با پارچه زرین و طرح‌های نقش دار مواج، پوشیده و آراسته‌شده و عقیق‌های جگری بر آن متصل می‌شود. سربندهای یموت به لحاظ طرح قوی‌تر است و درمیان طوایف تکه، با لوزی‌ها و هلال‌های کوچک تکراری زراندود، تزیین می‌شود.  گاهی از انواع زیورهای آویزه دار بر روی آن استفاده می‌شود، به‌طوری‌که سطح کلاه را به‌طور کامل می‌پوشاند و به صاحب آن ابهتی می‌دهد. آن‌ها گیسوان بافته خود را از میان گیسوبندهای نقره‌ای عبور داده و زیورهای مجلل و خوش ساختی را به کلاه وصل کرده و از دو طرف چهره خود آویزان می‌کنند.

 

به‌تدریج که زن به سنین میان‌سالی می‌رسد، از بلندی آن کاسته می‌شود (هرسال به‌اندازه دو بندانگشت)، وقتی کوتاه شد به آن «تبرّک» می‌گویند. پیشانی‌بند زن در این مرحله به رنگ سیاه درمی‌آید که علامت مجرب بودن وی است و در دوران پیری به رنگ سفید درمی‌آید که نشانه عاقل بودن است.

 

برگرفته از: beytoote

داستان یک هدف همیشه دوست داشتم سایتی راه اندازی کنم با محتوای مفید، سایتی که هدفش فقط و فقط ارتقا دانش کاربران فضای مجازی باشه نه سودآوری و دیده شدن از سیاست های ناشایست برخی مدیران هم استفاده نمیکنم که به هر کاری دست میزنند تا تعداد بازدید کنندگان و نظرات سایتشون بره بالا. امیدوارم مسائل مالی سایت رو هم اون بالایی حل کنه که بتونم پرقدرت به انتشار مطالب مفید برای شما عزیزان بپردازم. فقط میتونم بگم اگر از مطالب سایت خوشتون میاد بیشتر به سایت سربزنید. بازدید و نظرات شما به من انرژی خیلی زیادی میده.

کانال تلگرام

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۴

مقاله های مرتبط :

جدیدترین محصولات فروشگاه ما

متاسفانه محصولی در این دسته بندی در فروشگاه ما موجود نمی باشد ):

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + 7 =